Velšký pony

9. listopadu 2014 v 18:04 | Kate |  Plemena koní


Původ
Oblast Wales, Velká Británie. V USA se chová americký velšský pony.
Výška v kohoutku
Velšský horský pony (sekce A) neměří víc než 120 cm. Poníci patřící do sekce B a C nepřesahují výšku 134 cm.
Zbarvení
Velšští poníci jsou bělouši, hnědáci, a ryzáci. Stakáči nesmějí být registrováni.


Charakter
Velšský pony je inteligentní, učenlivý a vytrvalý
Exteriér
Toto nejušlechtilejší plemeno poníků se vyznačuje malou hlavou se širokými nozdrami. Z tohoto, a také z vysoko nasazeného ocasu, je patrný vliv arabské krve. Hřbet je kratší a kulatý, záď je dobře utvářená. Nohy jsoou suché a pevné, postoj předních končetin bývá posunut vpřed.
Možnost využití
Velšský pony je oblíbený jako jezdecký poník pro děti, ale používá se také pro honební jízdy a v zápřeži pro různé show.
Chody
Všechny chody jsou energické a dobře zaúhlené hleznové klouby jsou dobrým předpokladem pro debrého skokana.

Zajímavosti
Plemenná kniha pro velšské pony (Welsh Stud Book) rozlišuje podle podle velikosti 4 skupiny velšských poníků, tzv. sekce A, B, C a D. Základ plemenné knihy tvoří nejmenší poníci sekce A. Výška těchto poníků se pohybuje okolo 118 cm. Sekce A (horský pony) dodává základní chovný materiál pro jiné sekce.Poníci patřící do sekce B a C jsou typičtí jezdečtí poníci. Poníci sekce B měří v kohoutku 118 až 134 cm.Svým vzhledem a vlastnostmi se podobají poníkům sekce A, ale jsou speciálně šlechtěni jako jezdečtí poníci pro děti. Zajímavé je, že poníci sekce B mají ve svém rodokmenu opravdového plnokrevného hřebce. Tímto hřebcem byl plnokrevník Merlin, který byl v 18.století chován volně v jejich oblasti. Domorodí obyvatelé nazývají B-poníky dodnes "merlin". Poníci sekce C mají příměs cizí krve. Zejména arabská krev se používá pro zlepšení exteriéru a vlastností vhodných pro jezdeckého ponyho. Tito poníci jsou oblíbeni také v zápřeži. Do sekce D patří velšský kob. Tento typ vznikl křížením s většími plemeny. Začátkem 20.století sloužil kob jako jezdecký a soumarský poník. Vlivem plnokrevníků se tento typ zkvalitnil a dnes představuje kob dobrého loveckého a sportovního koně.
Vaše Kate
(c)encyklopedie koně
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama